Pełnia kwitnienia to najpiękniejsza faza rozwojowa rzepaku ozimego, a ponadto praktyczny koniec zabiegów agrochemicznych w rzepaku. Nadszedł więc czas podsumowań zabiegów ochronnych w tej uprawie. Przy okazji wizyty w stacji hodowlanej w Kórniku koło Poznania podsumujmy więc, jakich zabiegów na wiosnę 2020 roku potrzebowały nasze rzepaki ozime. 

Szkodniki łodygowe rzepaku ozimego. Czy zagrażają tegorocznej uprawie?

Wiosenna tegoroczna pogoda nie sprzyjała samym uprawom rzepaku ozimego, ale miała bardzo korzystny wpływ na ochronę naszych upraw rzepaku! Warunki atmosferyczne były wręcz doskonałe, by ochronić nasze rzepaki ozime przed nalotem insektów i presją chorób grzybowych. 

Pierwszym ważnym wiosennym zagadnieniem w uprawie rzepaku ozimego są insekty. Insekty łodygowe takie jak np. te z rodziny chowaczy –  zostały mocno ograniczone poprzez wystąpienie przymrozków. Wielu rolników wiosną 2020 roku mogło zrezygnować z wykonania pierwszych zabiegów insektycydowych – tych wymierzonych w szkodniki łodygowe właśnie. Podążająca za pierwszą falą przymrozków druga ich fala nie oszczędziła innych robali naszych pól – szkodników bardzo groźnych w fazie zielonego pąka – słodyszków rzepakowych. Także naloty tego szkodnika zatrzymały przymrozki i słodyszek rzepakowy nie zagościł na dobre na plantacjach w Polsce. 

Jak ochronić rzepak przed zgnilizną twardzikową? Choroby rzepaku ozimego

Głównym zagrożeniem dla kwitnącego rzepaku jest zgnilizna twardzikowa. Jej szkodliwość została ograniczona przez utrzymującą się na naszych polach suszę, dlatego konieczne było wykonanie tylko jednego zabiegu w fazie pełni kwitnienia. Terminowo wykonany zabieg fungicydowy na tak zwany opadający płatek rzepaku zabezpiecza rośliny nie tylko przed zgnilizną twardzikową, ale również przed czernią krzyżowych – w zasadzie do końca ich wegetacji. Infekcja rośliny zgnilizną twardzikową rozpoczyna się zazwyczaj u nasady ogonków liściowych, w miejscach rozgałęzień i uszkodzeń, gdzie gromadzą się opadłe płatki kwiatowe. To dlatego zabieg na opadający płatek rzepaku jest zazwyczaj kluczowy w ochronie fungicydowej tej rośliny.

Jak zwalczać szkodniki łuszczynowe? Ograniczając liczebność osobników dorosłych

Zabiegi zwalczania insektów, takich jak pryszczarek kapustnik i chowacz podobnik, najlepiej jest wykonać poprzez dodanie preparatu insektycydowego do zabiegu fungicydowego na opadający płatek. Ze względu na zmniejszającą się liczbę substancji aktywnych zwalczanie tych insektów po fazie pełni kwitnienia jest bardzo utrudnione. Możemy jedynie ograniczać liczebność osobników dorosłych, natomiast larwy są bezpieczne w łuszczynach.

Podsumowując powyższą analizę, wiosenna presja ze strony chorób jak i szkodników była niewielka, dlatego dobrze odżywione rzepaki, są wciąż zdrowe, zielone i opierają się działaniu suszy.