Dzisiaj kilka słów o stacji hodowlanej EURALIS. Specjalnie dla ciekawskich stworzyliśmy materiał wideo, który można zobaczyć poniżej, abyście wraz z nami mogli śledzić prezentacje naszych poletek w kolejnych fazach rozwojowych. Tymczasem omówimy stan odmian rzepaku. Kolejny dzień bez przymrozków to idealny moment, aby ocenić, czy ujemne temperatury wyrządziły jakieś szkody w naszych rzepakach.

Odmiany rzepaku po przymrozkach – jak sobie poradziły?

 

Kilka dni bez przymrozków to idealny czas na sprawdzenie i ocenę ewentualnych szkód, jakie wyrządziły przymrozki i wskazanie odmian, które doskonale radzą sobie z przymrozkami.

Na rzepakach startujących późno nie obserwujemy w tej chwili jakichkolwiek uszkodzeń na pąkach kwiatowych, które wciąż schowane są w rozecie liściowej, stąd też pomimo znacznych spadków temperatur były bardzo bezpieczne. Odmiana rzepaku ozimego ES Capello jest doskonałym przykładem odmiany o średniowczesnym restarcie wiosennym. Średniowczesny restart zapewnia nam dość szybkie budowanie masy, wytworzenie odpowiedniej ilości pąków tak, aby w przyszłości roślina mogła wydać wysoki plon, jednocześnie zapewniając nam wysoką ochronę przed wystąpieniem przymrozków wiosennych.

Wiosną odmiana rzepaku ES Imperio z kolei jest jedną z najszybciej startujących odmian w hodowli EURALIS. Pomimo tego, że szybko nabudowuje masę jest dość tolerancyjna na występowanie wiosennych przymrozków.

Stacja hodowlana EURALIS – wybór odmian nadających się do Polskich warunków klimatycznych

 

Na naszej stacji hodowlanej testujemy olbrzymią liczbę linii rzepaku. W miejscach, w których nasi hodowcy tworzą nowe odmiany znajdują się linie, które wyglądają pomimo przymrozków zadowalająco, ale również znalazły się takie, które nie przeszły zupełnie testu na mrozoodporność. Na ich podstawie hodowcy oceniają które odmiany zostaną wyłączone z dalszego procesu hodowlanego, jako nienadające się do Polskich warunków klimatycznych.